Реклама
Lacover

11-12 лютого 2020 року в Ірпіні відбулася 10 ювілейна конференція Лакокраска UA, яку організувала Івент група Musthavevents. Цей щорічний захід вже давно став незамінною платформою для зустрічей представників бізнес-товариства гравців ринку лакофарбових матеріалів та покриттів України, але ще ніколи його програма не була такою насиченою. Цього року участь в конференції взяло понад 250 представників провідних компаній індустрії ЛФМ, а свої доповіді представили 41 спікер - кваліфіковані фахівці та експерти галузі.

Перший день конференції був присвячений архітектурним покриттям і ситуації на будівельному ринку України. Зокрема Олександр Червяк, Конфедерація будівельників України, розповів про свою організацію і основні завдання, які вона ставить перед собою щодо розвитку вітчизняної будівельної галузі.

Наступною була доповідь Наталії Руденко, представника генерального спонсора конференції – Neocarb. Neocarb – це торгова марка компанії Нео-Прім, яка є першим в Україні виробником високодисперсних мінеральних наповнювачів для лакофарбових матеріалів. Наталія розповіла  про  історію  створення підприємства, його передове оснащення і останні досягнення.

Як завжди, великий інтерес викликала доповідь Олексія Ничипорука з компанії Капарол Україна, в якій він розповів про ситуацію на ринку лакофарбових матеріалів України в 2019 році, його структуру,  сегментацію  і  тенденції. Що цікаво, в своєму виступі Олексій відійшов в традиційної оцінки ринку в тонах, а показав його в грошовому вимірі, причому з розбиттям по окремих сферах застосування.

Про сучасні методи комунікацій зі споживачами будівельного ринку розповів Андрій Боровський з компанії Хенкель Баутехнік Україна. Інтернет, месенджери та соціальні мережі все тісніше входять наше життя, і стають не просто засобами комунікації, а інструментами просування в тому числі й лакофарбових матеріалів. Це підтверджують і дослідження – 70% сучасних українських будівельників використовують Gmail, 68% - Viber, 38% - Facebook.

З доповіддю про нову система продажів будматеріалів – кооперацію незалежних будівельних магазинів, виступив Ярослав Холодюк, споживчий кооператив МБМ.

Про стан будівельного ринку України розповів Іван Салій, президент Всеукраїнської спілки виробників будматеріалів.

Катерина Лобинцева з компанії Термінал-М, що входить в промисловобудівельну  групу  Ковальська, розглянула  особливості  використання збірних систем фасадної теплоізоляції. Лакофарбові матеріали для опорядження цих систем займають вагому частку на ринку. Але для отримання якісного результату необхідне дотримання вимог до збірної системи фасадної теплоізоляції.

Про тренди українського ринку сухих будівельних сумішей, зміни, які відбуваються на ньому, розповів Микола Пасько, Хенкель Баутехнік Україна. Він, зокрема, навів статистику, що в 2019 році зростання житлової нерухомості було забезпечене в основному зростання в регіонах, а зростання комерційної нерухомості відбулося за рахунок нових ТРЦ і офісних будівель. В дизайні житлових приміщень помітним став тренд на використання великоформатних плит і декоративних рішень. Збільшується об’єм робіт з утеплення будівель і механізоване нанесення будівельних сумішей, так як на ринку існують високі вимоги до швидкості виконання замовлень.

Наступною була доповідь Олександра Шиніберова з Атолл Пеінт Україна «Виробництво лакофарбових матеріалів та екологічна безпека. Чи можливий компроміс?», в якій він розповів про досягнення компанії в області екологічної політики та захисті навколишнього середовища.

З  правилами  виробництва  лако-фарбових матеріалів в Прибалтиці і їх відповідністю  європейським  нормам учасників  конференції  познайомила Ірина Літвінова з компанії Дінар. Цю доповідь ви можете прочитати в найближчому номері нашого журналу.

Про міжнародно визнану методику випробувань згідно ASTM, практику розробки нових рецептур та оцінку якості архітектурних покриттів розповів Артур  Палаш,  керівник  компанії Spektrochem  (Польща).  Spektrochem - це незалежна міжнародна науководослідна лабораторія, яка пропонує інноваційні рішення, лабораторні випробування та навчання для лакофарбової промисловості. Компанія має понад 15 років досвіду в розробці рецептур, проведенні лабораторних випробувань, виробництві та освіті науково-дослідних відділів у Польщі та за кордоном.

Про  надмірне  перебільшення негативної ролі пластика в своїй доповіді «Пластик в упаковці - загроза, виклик чи можливість?» розповів Філіп Анджеяк з Jokey Plastik. Забруднення довкілля викликає  неправильна  утилізація пластикової упаковки, а як пакувальний матеріал вона має більше переваг над металом, який також використовується для виготовлення банок для ЛФМ.

Андрій  Остраухов  з  компанії «Хімпостачальник» представив доповідь про нове покоління безкобальтових сикативів, які були розробленні на його підприємстві. Так як кобальт та його похідні були віднесені до канцерогенних матеріалів, слід очікувати на посилення вимог до його вмісту в ЛФМ. Щоб вирішити цю проблему ПП "Хімпостачальник" був розроблений новий сикатив торгової марки "ОктаХім НК2", який в своїй рецептурі не містить метал «кобальт» і являє собою комплекс (хелат) на основі марганцю в середовищі органічного розчинника і функціональні добавки.

Продовжилася  конференція доповіддю  Девід  Льофа,  компанія Perstorp, про світові тенденції виробництва алкідів на водній основі. В цьому напрямку в останні роки відбулися значні зміни завдяки широкому використанню нанотехнологій.

Про високошвидкісний і низько-затратний спосіб виробництва покриттів розповів Жанлюк Галантіна з фірми Dromont, яка розробила метод кінезис диспергування в линії по технології ротор-статор.

Антон Гапонов, Telko Ukraine, в своїй доповіді підняв дуже важливе питання про «паливний» акциз, який також застосовується до розчинників для лакофарбової промисловості, що робить виробництво і імпорт цього продукту занадто зрегульованими, призводить до додаткового фінансового та кадрового навантаження на суб’єктів господарювання.

Про розвиток бізнесу в «турборежимі», про поточні новації в податках, обліку, вимогах щодо аудиту фінансової звітності учасникам конференції розповіла Тетяна Шевцова з аудиторської фірми Капітал Плюс. А з актуальними інструментами підтримки бізнесу в Україні слухачів познайомив Андрій Забловський з Ради підприємців при КМУ.

Про  державний  та  комерційний ринок  електронних  закупівель, та які нові можливості вони дають  для  продажі  лакофарбових матеріалів  представив  доповідь Олексій  Моржов,  Zakupki.prom.ua. Якщо в минулі роки на конференції виступали представники системи державних закупівель Рrozorro, то цьому разу з особливостями роботи слухачів вже знайомив офіційний учасник цієї системи.

Проблема  підготовки  технологів для хімічних виробництв в Україні піднімається на кожній конференції Лакокраска UA. На думку Олега Червакова з ДВНЗ УДХТУ сьогодні відбувається занепад технічної освіти в Україні. Серед основних тенденцій 2016-2019 років – одночасне падіння кількості абітурієнтів та якості підготовки інженерних кадрів. При цьому відбувається масовий витік талановитої молоді за кордон. Тому важливим питанням є пошук молоді, яка б бачила своє місце працевлаштування на промислових підприємствах, у тому числі і хімічних.

Наприклад, за останні 10-15 років ІТ-галузь створила те, що не зробила ніяка інша в цій країні – вони зуміли побудувати перспективу для молодих, талановитих людей. Зазвичай, вітчизняний виробник чи інженерні компанії, які працюють переважно на внутрішньому ринку, є неконкурентоздатними у боротьбі за таланти. Краща молодь давно мігрує за кордон або в ІТ-галузь.

Можливим вирішенням кадрової проблеми могла б стати «дуальна освіта» або тріада «наука – освіта – виробництво»  та  створення  «екосистеми лакофарбової промисловості».

Про дуальну систему освіти та її впровадження в Україні розповіла Галина Гуріна, завідуюча кафедрою хімії та інтегрованих технологій Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова.

Без перебільшення можна сказати, що другий день конференції Лакокраска UA був в двічі насиченіший. Адже в перше за 11 років проведення заходу одночасно відбувалися дві сесії – «Індустріальні покриття» та «Powder Coatings Ukraine». Розглянемо, які теми розглядалися на кожній з них детальніше.

Першим на сесії «Індустріальні покриття» виступив Вячеслав Колісник, виконавчий директор Асоціації "Український центр сталевого будівництва". Він, зокрема, розповів про досвід впровадження галузевої програми навчання ощадливому виробництву LEAN Management.

Підвищенню якості антикорозійного захисту металоконструкцій на об'єктах Metinvest була присвячена доповідь Єфима  Гезенцвея  з  Метінвест Інжиніринг.

Про  вогнезахисні  покриття  для металоконструкцій, їх види і досвід застосування  учасникам  конференції розповів Айрат Ахметов з компанії Hempel, яка почала розвивати напрямок вогнезахисту наприкінці 2000-х років. Перший продукт на риноквона випустила на початку 2013 року в двох версіях – стандартну фарбу Hempacore One і швидковисихаючу фарбу Hempacore One FD. У 2018-2019 роках на ринок було виведено наступне покоління вогнезахисних фарб для целюлозного горіння і новий продукт для вуглеводневого горіння. З 2013 року компанія Hempel поставила замовникам вже більше 5 млн літрів вогнезахисних ЛФМ.

Питання гарячого і холодного цинкування металоконструкцій, переваги і недоліки цих технологій в своїй доповіді підняла Валентина Душко, компанія Kron.

Наступні три доповіді були присвячені меблевій та деревообробній галузі.  Зокрема  Оксана  Донска з Української Асоціаціації Меблевиків розповіла про поточну ситуацію на ринку меблів та його перспективи. Секретами, як оптимізувати процеси виробництва меблів і збільшити таким чином прибуток, а також інформацією про проект "Школа малярів" з учасниками конференції поділився Дмитро Тимошенко з LTL-Group (ця доповідь була представлена в 1-му номері журналу «Професійна Фарбування»).

Про стандартні методи тестування фарб для деревини розповів Ігор Тютюшкін з компанії GeoFip.

Далі Манюэль Коста з компанії Micro Powders поділився досвідом, як нові нанокомпозитні та біорозкладані воскові технології здатні покращити властивості лакофарбових покриттів.

Про досвід і перспективи кремнійполімерних  покриттів  та компаундів в Україні розповів Олександр Чернецький з компанії Сілік-Україна. Завдяки своїм унікальним властивостям силікони знаходять широке застосування в лакофарбовій промисловості, особливо при виробництві термостійких покриттів.

Роберт Капущенко, Капітель ЛКМ, поділився секретами захисту бетону у виробничих та складських приміщеннях. Адже під впливом таких негативних факторів як ультрафіолет, температурні перепади,  замерзання-відтанення, коливання вологості, хімічні впливи, механічні навантаження, тиск грунтових вод і т.п. бетон руйнується і втрачає свої властивості.

Цікаву тему в своїй доповіді підняв Руслан Лебединець з компанії Прогресс: «Малярний авторемонт в Україні. Як підняти прибутковість СТО на 50% без збільшення виробничих площ». Ви зможете з нею познайомитися в цьому номері журналу.

Про розробку вітчизняного тонкошарового зовнішнього теплозахисного покриття марки НТЗП-У та експериментальне підтвердження можливості його застосування в складі теплозахисного пакету матеріалів для вузлів ракетнокосмічної техніки розповіла Анжеліка Сімбіркіна з КБ Південне ім. М.К. Янгеля.

На кожній конференції Лакокраска UA піднімається  питання  національної стандартизації, її сучасний стан та перспективи. Про зміни та досягнення за рік, що минув, учасники дізналися від Ганни Лісіної з УкрНДНЦ. Вона, зокрема, відмітила роботу Технічного комітету ТК 168 «Лаки фарби», який за останні два роки суттєво активізував свою діяльність. Так в 2019 році він надав 57 пропозицій щодо прийняття нових стандартів, з яких 34 було прийнято методом підтвердження, 8 - методом перекладу (фінансування: 5 Мінекономіки та 3 ГС «Асоціація українських виробників лакофарбової промисловості»), а 15 – перейшли у Програму 2020 року.

В  планах  робіт  з  національної стандартизації на 2020 рік прийняття 104 пропозицій, з них 64 - методом «підтвердження», 39 - методом «перекладу» + 1 національний стандарт (фінансування: 9 – Мінекономіки та 31 – ГС «АУВЛП»). ТК 168 також є  активним  членом  міжнародного технічного  комітету  ISO/TC  35 (підкомітети ISO/SC 9, 12, 14, 15). Постійний учасник конференції Володимир Удовіченко, заступник директора з питань розвитку «Адвент Інвест», цього разу представив проект національного стандарту  «Фарби  та  лаки.  Емалі алкідні.  Класифікація».  Необхідність його створення викликана, перш за все, присутністю на ринку великої кількості начебто однотипних за назвою, але різних за ціною і якістю лакофарбних матеріалів (алкідні емалі на зразок ПФ-115, ПФ-115П, ПФ-116 і т.п.). Тому потрібно ввести нецінові критерії, які виключили б пряму цінову конкуренцію (наприклад, в тендерах) ЛФМ різного рівня якості.

Про нові вимоги ЄС щодо класифікації та маркування діоксиду титану (TiO 2 ) розповів Тарас Караваєв з Київського національного  торговельно-економічного університету. Як відомо, 4 жовтня 2019 року були прийняті 14-ті зміни до Технічного Регламенту (ЄС) № 1272/2008 ("Регламент CLP"), згідно яких Європейська комісія запропонувала нову класифікацію TiO2 як канцерогену категорії 2 для сумішей у вигляді порошку. Це відбулося незважаючи на підтвердження недостатньої надійності даних, протидію багатьох держав-членів,  можливі  негативні наслідки, встановлені цим прецедентом, у класифікації інших порошкоподібних сполук. Планується, якщо заперечень не буде, що гармонізовані класифікації застосують через 18 місяців після публікації змін.

Про важливість виключення свинцю зі складу лакофарбових матеріалів вже не раз говорилося на минулих конференціях Лакокраска UA та писалося на сторінках нашого видання. Цього разу Тамара Кутонова, ОБСЄ, представила доповідь «Регламент по свинцю у фарбі в Україні - що далі?». Підготовлений регламент був поданий в Кабінет міністрів України ще в лютому 2019 року. Але через зміни в уряді вирішення цього питання відклалося в часі, хоча більшість виробників ЛФМ готові до введення цього документа в дії.

На паралельній сесії «Powder Coatings Ukraine» в цей час розглядався ряд цікавих тем, присвячених порошковим фарбам та обладнанню для їх нанесення. Участь в цьому заході взяло 35 учасників для яких свої доповіді представили 6 спікерів.

Першою на цій сесії стала доповідь Олександра Пашкова з фірми Одрі «Порошкові фарби. Різновиди, склад, функціонал. Тренди». Ви можете знайти її в попередньому номері нашого журналу.

Про автоматичні лінії порошкового фарбування та критерії їх вибору учасникам розповів Олександр Дворцов, компанія Gema. Враховуючи надзвичайно широкий спектр завдань та існуючих технологічних рішень, ця доповідь була дуже корисною тим, хто задумується над автоматизацією своєї фарбувальної дільниці.

Олександр Дворцов також підготував ще одну доповідь «Порошкове фарбування автомобільних дисків. Технологічні нюанси», в якій він розглянув основні причини виникнення дефектів покриття при порошковому фарбуванні цих виробів.

Надзвичайно цікавою була доповідь Олександра Вісина з компанії Моdern Engineering (Modern Expo), в якій він на  прикладі  реально  працюючого підприємства показав, яким чином можна збільшити ефективність використання фарбувальної лінії.

Про критерії вибору порошкових фарб для автоматичних ліній та контроль їх якості розповіла Ольга Кравченко, УХЛ-Маш. Слід чітко розуміти, що саме вам потрібно, здійснювати вхідний контроль якості, активно співпрацювати з виробниками фарби, оцінювати не ціну за кілограм порошку, а вартість м2 покриття.

Основні  принципи  формування покриттів  газотермічним  напиленням  термопластичних  порошкових матеріалів в своїй доповіді розглянув Вячеслав Мар'янко, компанія Белмар. Цей метод нанесення покриттів активно розвивався в останні роки, і з його допомогою можна значно розширити сферу застосування порошкових фарб.

Закінчилася сесія доповіддю Манюеля Кости з Micro Powder, Inc. про графенвоскові композити, які покращують антикорозійні властивості порошкових покриттів.

Підводячи підсумки конференції, можна сказати, що її учасники підняли дуже багато актуальних запитань і разом обговорили прогнози і перспективи розвитку лакофарбової галузі в Україні. Також потрібно відзначити  традиційно  високий рівень  організації  конференції, яка стала ефективним майданчиком для зустрічей представників лакофарбової галузі.

“Профессиональная покраска” № 2 (105) 2020

порекомендувати іншим

Наскільки Вам сподобалася стаття? голосів: 0

 • 0
  ЗАДОВОЛЕНИЙ
 • 0
  ЗДИВОВАНИЙ
 • 0
  ПРОІНФОРМОВАНИЙ
 • 0
  МЕНІ НЕЦІКАВО
 • 0
  СУМНИЙ
 • 0
  РОЗЛЮЧЕНИЙ
 • 0
  НЕМА СЛІВ

КОМЕНТАРІ (0)

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Будь ласка, введіть відповідь
  КОМЕНТАРІВ НЕМАЄ...
do góry strony