Реклама
Lacover

Варто знати

Деревина

Антикорозія

12 місяців тому  14.04.2020, ~ iryna   

Шкідники деревини
Деревина є природним органічним матеріалом і при експлуатації в атмосферних  умовах  піддається процесу  деградації,  викликаному абіотичними (неживими) і біотичними (живими) факторами. Абіотичні фактори, до яких відносяться опади, вода, високотемпературні коливання та УФ промені, періодично викликають усадку та набухання деревини. Згодом дерев'яна поверхня пошкоджується - змінюється її колір, виникають тріщини та нерівності. Для запобігання впливу абіотичних факторів на довгий термін дерев'яна поверхня захищається різними лакофарбовими покриттями. Крім того, лакофарбові покриття з біоцидними засобами захищають її від впливу біотичних факторів, таких як деревні гриби та комахи, які значно швидше руйнують деревину і можуть зруйнувати її протягом декількох місяців.

Деревні гриби заражають деревину спорами. При вмісті вологи в деревині понад 20% та відповідній температурі спори розвиваються, проникають всередину дерева і починають виділяти ферменти,  що  знищують  основні деревні складові - лігнін і целюлозу. Руйнування настільки сильне, що відновити дерев'яну поверхню практично неможливо.

На відміну від грибів, деревні комахи знищують деревину шляхом свердління каналів і тунелів. Дуже небезпечними є комахи, які атакують сухі вбудовані дерев'яні вироби і конструкції. Серед них найбільш поширені деревні жучки типу Anobium punctatum і Hylotrupes bayulus. Вони повільно, але вперто підточують дерев'яні несучі конструкції, горищні балки, будівельні столярні вироби і т. д.

Профілактичний захист від шкідників
Профілактичні  захисні  заходи повинні закладатися при проектуванні об'єкта. Правильні будівельні рішення забезпечують постійну сухість деревини. Суха деревина з постійним вмістом вологи менше 20% повністю захищена від зараження деревними грибами всіх видів, а також від нападу комах. На жаль, ми не завжди можемо гарантувати такі умови, щоб деревина була постійно сухою. Огорожі, віконні рами, зовнішні панелі та деревина в контакті з ґрунтом (стовпи, жердини, пороги і т. д.) – це сприятливі умови для розмноження шкідників. У таких випадках дерев'яні вироби повинні профілактично, тобто до установки або монтування, захищатися хімічними засобами, що містять біоцидні компоненти - фунгіциди та інсектициди.

Найефективніший профілактичний захист деревини досягається за рахунок глибокого просочування в котлах під тиском, яке здійснюється на спеціальних установках. Оскільки такий метод захисту має багато вимог і прив'язаний до певної локації, є сенс використовувати більш прості, але досить ефективні способи захисту дерев'яної поверхні. До них, в основному, відноситься нанесення біоцидних засобів пензлем, розпиленням або зануренням. Нанесення пензлем або розпилення – найпростіший спосіб, але дещо менш ефективний, ніж занурення, особливо якщо воно триває від декількох хвилин до декількох годин. Позитивна сторона подальшої обробки поверхні з захисними лакофарбовими матеріалами полягає в тому, що поряд з повним покриттям дерев'яної поверхні і запобіганням вимивання біоцидних компонентів з деревини вони надають поверхні гарний зовнішній вигляд.

На підставі багаторічного досвіду рекомендуємо виконувати фарбувальні роботи після завершення механічної обробки і на добре висушеній дерев'яній поверхні. Біоцидний просочувач глибоко проникає в деревину і ефективно захищає її, разом з можливими тріщинами. У разі обробки біоцидним засобом свіжої деревини, яка дає тріщини пізніше, тріскається також фінішне покриття, отже, якість захисту знижується, тому що в тріщини потрапляють грибки або комахи, що поступово призводить до деградації дерев'яної поверхні.

Для захисту деревини від комах і грибів пропонується використовувати біоцидний просочувач Lazurind base та Aquavita impregnant extra. Просочувач Lazurind base - на розчинниках, а просочувач Aquavita impregnant extra - на водній основі. Для обробки віконних рам, де немає потреби в захисті від комах, рекомендується використовувати просочувач Aquavita impregnant dip & brush, який захищає деревину від синяви і гниття. Ефективність просочувальних засобів, які випускаються, відповідає наступним європейським стандартам: EN 113 - захист від дереворуйнівних грибів, EN 46 - захист від комах і EN 152-1 - захист від посиніння.

Lazurind Plus - засіб для санації деревини, пошкодженої грибами або комахами. Сильно пошкоджені ділянки необхідно видалити, а поверхню ретельно  обробити  просочувачем. У разі появи грибів слід проконсультуватися з фахівцем. Даний просочувач також рекомендується в якості профілактичного захисту від термітів (Reticulitermes sp.).

Просочувачі успішно пройшли випробування згідно з вимогами наступних європейських стандартів: EN 113 - захист від дереворуйнівних грибів, EN 152-1 - захист від посиніння, EN 46 - захист від комах, а просочувач Lazurind Plus додатково випробовувався на відповідність вимогам стандартів EN 118 - захист від термітів , EN 370 -  ефективність  знищення  Anobium punctatum і EN 1390 - ефективність знищення Hylotrupes bayulus.

Після  висихання  просочувача дерев'яна поверхня фарбується лаками або емалями на розчинниках або на водній основі, які захищають деревину від впливу абіотичних факторів, особливо впливу УФ променів.

ТОВ «Лакофарбовий завод
«Аврора»

Член Групи KANSAI PAINT.
18030, Україна, м. Черкаси,
вул. Будіндустрії, 3
T: +380 472712881

Програма промислових покриттів:
E: wood@helios.ck.ua

 “Профессиональная покраска” № 1 (104) 2020

порекомендувати іншим

Наскільки Вам сподобалася стаття? голосів: 0

 • 0
  ЗАДОВОЛЕНИЙ
 • 0
  ЗДИВОВАНИЙ
 • 0
  ПРОІНФОРМОВАНИЙ
 • 0
  МЕНІ НЕЦІКАВО
 • 0
  СУМНИЙ
 • 0
  РОЗЛЮЧЕНИЙ
 • 0
  НЕМА СЛІВ

КОМЕНТАРІ (0)

ДОДАТИ КОМЕНТАР
Будь ласка, введіть відповідь
  КОМЕНТАРІВ НЕМАЄ...
do góry strony